فرهنگخانه
بیش از ۱۰ «کتابفروشی» قم به «اغذیه فروشی» تبدیل شده‌اند
42772
چهارشنبه 26 آذر 1393
11:13:41

حمید خرمی رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان قم  با انتقاد از وضعیت موجود در حوزه نشر دینی گفت: عمده ناشران دینی به حالت نیمه تعطیل فعالیت می‌کنند،‌ چرا که وضعیت اقتصادی نشر به ویژه در حوزه دین امروزه بسیار اسفناک است.

وی ادامه داد:‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز سیاست‌های حمایتی دارد که چندان جوابگو نیست‌، اینکه ارشاد از کتاب‌های انتخابی هیئت خرید کتاب،‌ تنها 50 یا 70 نسخه از هر کتاب را خریداری کند،‌ چندان حمایتی از ارشاد محسوب نمی‌شود،‌ البته زمانی که این انتقاد به مسئولان ارشاد گفته می‌شود،‌ می‌گویند،‌ بودجه خرید کتاب ارشاد نیز محدود است و برای حمایت از بیشترین کتاب‌ها باید شمار خرید‌ را کاهش داد.

خرمی تصریح کرد: وضعیت بغرنج نشر به گونه‌ای پیش رفته است که از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 10 ناشر و کتابفروش استان قم با مراجعه به اتحادیه خواستار ابطال پروانه کسب شده‌اند‌، چرا که این ناشران و کتابفروشان به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی ترجیه داده‌اند‌، یا تغییر کاربری داده و یا تعطیل کنند. بنابراین در 8 ماهه نخست سال جاری ویترین‌های کتابفروشی‌های قم یکی پس از دیگری در حال جمع شدن هستند.

وی افزود:‌ جالب اینجاست که عمده ناشران و کتابفروشان ترجیه می‌دادند به سراغ کارهای پرمنفعت‌تر اقتصادی نظیر اغذیه فروشی و رستوران بروند. زمانی که از آن‌ها دلیل ابطال پروانه کسب پرسیده شد،‌ اذعان داشتند‌، که ما با وجود شرایط نامناسب اقتصاد نشر باز به سرگرم بودن با کتاب راضی هستیم‌، اما سازمان امور مالیاتی مالیات‌های سنگینی وضع می‌کند که با وجود تلاش‌های وزارت ارشاد مبنی بر معافیت هنوز ادامه دارد.

خرمی افزود:‌ شرایط فعلی برای معافیت مالیاتی ناشران دشوار است‌، در نظر داشته باشید که یک ناشر 70 ساله برایش پرکردن دفاتر و ارائه به موقع اظهارنامه مالیاتی تا چه اندازه دشوار است‌، در موزد کتابفروشان نیز چون هنوز مجوزهای کسب از سوی ارشاد صادر نشده است‌، همچنان نوعی سردرگمی وجود دارد که امیدواریم هر چه سریعتر رفع شود.

 

نظرات شما

 
نظر شما با موفقیت ثبت گردید .

نظر شما

تبلیغات

سخن هفته

دوشنبه, 29 دی 1393
مشفق کاشانی جان به جان‌آفرین تسلیم کرد

پیر شعرای انقلاب اسلامی ساعتی پیش بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان درگذشت.

ادامه مطلب
#fc3424 #5835a1 #1975f2 #b487c5 #af8cb4 #3ac3c6